کانال سخنان حکیمانه در تلگرام

مقاله : مواد موجود در زمین


مواد موجود در زمین

سنگ ها و تغییرات زمین شناختی

مواد موجود در زمین

زمین از موادی تشکیل شده است که می توان آن ها را به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار داد. تصویر سمت راست، خانه ای در یورک شایر (yorkshire) را نشان می دهد که از سنگ آهک ساخته شده و برای سقف آن از اسلیت استفاده شده است. سنگ آهک و اسلیت هر دو از سنگ های موجود در زمین هستند.

 

در مناطق دیگر از سنگ های دیگری استفاده می شود. در آبردین (Aberdeen) از گرانیت استفاده می شود و در گلوسستر شایر (Gloucestershire) ماسه سنگ مورد استفاده قرار می گیرد. ساختمان سازان اغلب سنگ های موجود در نزدیکی محل ساختمان سازی را استفاده می کنند. زیرا با خانه های ساخته شده در محل مطابقت بیشتری داشته و حمل و نقل آن ها ارزان تمام می شود. سنگ ها از معدن های درون زمین استخراج می شوند. تصویر زیر یک معدن سنگ آهک را نشان می دهد.

 

امروزه، استفاده از این مصالح ساختمانی بیشتر شده است. البته سنگ ها بسیار گران هستند. به همین دلیل امروزه در ساختمان سازی اغلب از مواد جدیدی به جای سنگ ها استفاده می کنند.

 

آجرها

آجرها، به فراوانی در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. آجرها از رس ساخته شده اند. تصاویر زیر طرز ساخت آجر از خاک رس را نشان می دهند. سفال به کار رفته در سقف خانه ها نیز از پختن خاک رس به دست می آید.

 

مواد موجود در زمین

 

آیا می دانید هزاران سال است که آجر ساخته می شود. امروزه در بابل، شواهدی به دست آمده که نشان می دهد آجر در قدیم هم ساخته و استفاده می شده است.

سیمان، ملات و بتون

مواد موجود در زمین

رس در درست کردن سیمان، مورد استفاده قرار می گیرد. برای تهیه سیمان ابتدا خاک رس و سنگ آهک را در کروه حرارت می دهند. حاصل پخته شدن این دو، ماده ای به صورت پودر است که به آن سیمان می گویند. سیمان در اثر آبگیری دچار تغییرات دائمی می شود. همین ماده هنگامی که خشک شود به یک ماده جامد محکم تبدیل می گردد. در ساختمان سازی از ملات برای چسباندن آجرها به یکدیگر  استفاده می کنند. ملات از سیمان، آب و سنگ های ریز درست می شود. بتون که ماده مهمی در ساختمان سازی است، از سیمان، ماسه، آب و شن ساخته می شود.

 

1- دو سنگ معدن و دوماده جدیدی را که از مواد موجود در زمین به دست می آیند، نام ببرید؟

2- چرا خشک نگه داشتن سیمان اهمیت دارد؟

3- در منطقه شما، چه مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند؟ کدامیک از ان ها از معدن های محلی به دست آمده اند؟

4- در داخل قطعات بتونی که برای ساختمان سازی به کار می روند، اغلب میله های فولادی دیده می شود، چرا؟


زمین و ساختار آن - انتشارات مبتکران

مرکز یادگیری سایت تبیان - گردآورنده و تنظیم: نوربخش


با سفر ، یاد رخدادهای هولناک را کمرنگ کنیم . حکیم ارد بزرگهمه خوشبختیها و موفقیت که به من روی آورده از درهایی وارد شده است که آنها را به دقت بسته بودم . بایروندل آدمی بنده آرزوست ، سرشتها یکسان نیست ، هر کس خویی دارد ، و جویا و خواهان چیزی است . حکیم بزرگمهر

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
داستان پاندا کو نفوکار در ایران

سیندرلا در ایران

نقد سریال میخک

بررسی فیلم لوسی

سریال رودخانه برفی

نقد سریال عطسه از مهران مدیری - رها ماهرو

جیگر ، کلاه قرمزی

سریال نفس گرم

سریال های نوروز 1395

نقد و بررسی فیلم پذیرایی ساده - رها ماهرو

در حاشیه 2

سریال آسمان من

حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ , Great Orod , philosophy , Iranian philosopher