کانال سخنان حکیمانه در تلگرام

مقاله : سیارک ها


 

  1. سیارک‌ها سیارات بسیار کوچکی هستند که از صخره و فلز ساخته شده‌اند.

سیارک‌ها معمولاً اجسام نامنتظمی هستند و بر گرد خورشید حرکت می‌کنند. هزاران سیارک در منظومه خورشیدی ما وجود دارند .

  1. بسیاری از آنها میان مدار مریخ و مدار هرمز مشتری قرار گرفته‌اند و گرد خورشید می‌گردند.
  2. دسته‌ای دیگر از آنها در مکان‌های دیگر منظومه خورشیدی یافت می‌شوند.

به نظر می رسد علت اینکه اغلب آن ‌ها در فاصله ی مریخ و مشتری دیده می شوند این است که احتمالاً

در مدار بین مریخ و مشتری سیاره، سیاره ی دیگری نیز وجود داشته است که به علت جاذبه ی شدید مشتری متلاشی شده است و سیارک‌ها پدید آمده باشند.

به سیارک‌هایی که بر اثر نیروی گرانش سیاره‌ها در مداری گیر افتاده باشند «سیارک اسیر» می‌گویند. در این صورت سیاره مزبور به گرد سیاره بزرگ ‌تر می‌گردد.

سیارک ها

 

سیارک 234 Ida  و قمر آن Dactyl

سیارک ها

 

 نزدیک‌ترین سیارک به زمین، توتاتیس نام دارد. سنگ آسمانی توتاتیس دارای حدود 8/ 4 کیلومتر طول و4 /2 کیلومتر عرض است. این سنگ آسمانی تقریبا هر چهار سال یکبار به دور ستاره خورشید می چرخد و مدار آن از درون مدار سیاره زمین به دور خورشید آغاز شده و به خارج از مدار سیاره مریخ، ختم می شود. از آنجا که هم زمین و هم توتاتیس به طور دائم در حرکتند، فاصله میان آن ها نیز بسیار متغیر است.

به طور معمول این سنگ آسمانی را می توان در مناطق بدور از نور شهرها، با کمک دوربین دو چشمی ساده نیز رصد کرد.

 

 

سیارک 2004 FH  که در مرکز صفحه آنرا در حال حرکت می بینید. شیئی  که به صورت نور درخشان از مقابل دوربین به سرعت عبور میکند یک ماهواره است.

 


سیارک ها

 در آغازین روزهای  ژانویه ???? جوزپه پیاتزی ((? جولای ???? - ?? جولای ????)جرمی را در آسمان رصد نمود که ابتدا یک ‌دنباله‌دار به نظر می‌رسید  ولی زمانی که مدار آن به درستی تعیین گردید، مشخص شد که سیاره بسیار کوچکی است، آنقدر کوچک که آن را در رده جدیدی به نام سیارک‌ها دسته‌ بندی کردند.

پیاتزی آن را سرس نامید. تا چند سال بعد سه سیارک جدید دیگر کشف شدند و تا پایان آن قرن،  صدها عدد از آنها شناسایی شده بودند. تا به امروز تعداد این سیارک ها به چند صد هزار رسیده است و هنوز اکتشاف آنها ادامه دارد. تعدادی از سیارک ها چنان کوچکند که از زمین قابل رؤیت نیستند اما بزرگترین آن ها همان سرِس است که تاکنون شماره یک را بر پیشانی خود دارد.


 

نام گذاری سیارک ‌ها

همین که مدار سیارکی مشخص می‌گردد، عددی به ترتیب زمان کشف بدان نسبت داده می‌شود و به دنبال آن نامی می‌آورند . نام را معمولاً کاشف بر می‌گزیند مثلاً سرس-1. در آغاز نام های زنانه از اسطوره ‌های یونان و روم انتخاب می‌شد. بعدها نام هایی از نمایشنامه‌ های شکسپیر و اپراهای  واگنر برگزیده شدند.

 بسیاری از سیارک‌ها را کاشفان به نام های زنان، دوستان و حتی سگ ها و گربه‌های خود نامیدند. همواره نام هایی مونث به کار رفته‌است، جز در مورد چند سیارک که مدارهایی نامتعارف دارند نام های مذکر نهاده شده‌است.

 

سیارک ها

تصویر فوق :  کمربند اصلی سیارک ها (نوار سفید )

 

ارزش اقتصادی

سیارک ‌ها می‌توانند برای تأمین مواد و آب مورد نیاز برای ساخت تجهیزات فضایی و مداری به کار روند. هم‌اکنون بسیاری از مراکز پژوهشی مرتبط با فناوری فضایی در حال مطالعه امکان سفر به سیارک‌ها و برداشت از ذخایر طبیعی آن‌ها هستند.

به تازگی و با کشف یخ آب بر سطح سیارک تمیس-??، ایده‌هایی به منظور برداشت آب از سیارک‌ ها جهت تولید آب مصرفی فضانوردان و تأمین اکسیژن و هیدروژن توسط الکترولیز آب برای مصرف تنفسی و یا سوخت فضاپیماهای آینده مطرح شده است.

 اگر مدار سفرهای فضایی آینده را بتوان به گونه‌ای طراحی کرد که هر بار سیارک دارای ذخایر یخ آب در مسیر قرار داشته باشد می‌توان به سادگی تأسیسات لازم برای یک ایستگاه سوخت گیری فضایی را روی آن سیارک بنا نمود. تأسیساتی تمام اتوماتیک که انرژی تابشی خورشید را توسط صفحات خورشیدی دریافت و به الکتریسیته تبدیل خواهد کرد، سپس با استفاده از این انرژی الکتریکی، یخ آب موجود در خرده‌ سیارک را با یک اجاق مایکروویو ساده ذوب کرده و در ادامه آب حاصله را با یک دستگاه ساده الکترولیز به هیدروژن و اکسیژن خواهد شکاند.

 

 در انتها هیدروژن و اکسیژن به دست آمده در مخازن جدا از هم ذخیره خواهد شد. این طرح هنوز در مرحله ایده قرار داشته و عملیاتی نشده است.


مرکز یادگیری سایت تبیان - گردآوری: فائزه آقاخانی

تنظیم: یگانه داودی

 از دیگران نخواهیم رخدادهای اندوهناک گذشته خویش را برایمان بازگویند . حکیم ارد بزرگدرد پیری انحطاط روحی و جسمانی آن نیست ، بلکه بار خاطرات آن است . سامرست موامبرای شب پیری در روز جوانی چراغی باید تهیه کرد . بلوتارک


نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
داستان پاندا کو نفوکار در ایران

سیندرلا در ایران

نقد سریال میخک

بررسی فیلم لوسی

سریال رودخانه برفی

نقد سریال عطسه از مهران مدیری - رها ماهرو

جیگر ، کلاه قرمزی

سریال نفس گرم

سریال های نوروز 1395

نقد و بررسی فیلم پذیرایی ساده - رها ماهرو

در حاشیه 2

سریال آسمان من

حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ , Great Orod , philosophy , Iranian philosopher